Netradicinė GMM klasės pamoka LSMU Neuromokslų institute

Šių metų lapkričio 28 dieną GMM klasės  mokiniai  lankėsi  Lietuvos sveikatos mokslų universiteto Neuromokslų instituto laboratorijose, kur vyko netradicinė pamoka „Aš – mokslininkas. (Ne)paprastas mokslo pasaulis“. Šiose laboratorijose yra atliekami smegenų ląstelių tyrimai.

Mokiniai aplankė visas instituto laboratorijas. Tirpalų ruošimo laboratorijoje mokiniai sužinojo apie distiliuotą vandenį, mokėsi gaminti tirpalus ir išmoko  rūgštinį rodiklį pH. Mokiniai išsiaiškino, kad šarmingiausias tirpalas, naudojamas buityje, yra „Kurmis“, o rūgščiausias gėrimas „Sprite“.

Centrifugų kambaryje mokiniai  pamatė centrifugas, kurių apsisukimų greitis net 15 000 kartų per minutę ir išsiaiškino,  kad tai 15 kartų greičiau nei skalbyklės būgnas apsisuka gręždamas drabužius.  Arminas net atliko eksperimentą, kiek kartų gali apsisukti per minutę pats. Jo rezultatas buvo 72 kartai per minutę. O centrifugoje, kurios apsisukimų greitis siekia net 100 000 kartų per minutę, yra vakuumas. Kitu atveju mėgintuvėlyje esantys skysčiai užvirtų nuo milžiniškos molekulių vidinės trinties.

Patys mokiniai  centrifugavo apelsinų ir pomidorų sultis. Po centrifugavimo susidarė nuosėdos. Suplakę nusodintas sultis ir vėl gavę pradinį rezultatą, mokiniai suprato, kad  centrifugavimas – tai fizikinis reiškinys, nes molekulių sudėtis nepasikeitė ir tai yra grįžtamasis  procesas.

Chromatografijų laboratorijoje mokiniai sužinojo apie šviesos bangas ir jų skirtingas savybes. Būtent jos padeda chromatografijos būdu atskirti vienas medžiagas nuo kitų. Mokiniai išsiaiškino, kad žalios šviesos žmogaus audiniai nepraleidžia, o raudoną praleidžia. Buvo prisiminta, kodėl  lapuose esantis chlorofilas yra žalias.

Mokiniai apžiūrėjo nervinių ląstelių namus – laminarines spintas, kur palaikoma reikalinga temperatūra ir drėgmė ląstelėms daugintis. Mokiniai net apžiūrėjo  ląstelių maistą – butelius su rausvu skysčiu, kuriuose yra angliavandenių, baltymų ir mineralinių medžiagų ląstelėms augti, nes ląstelės  reikalingos  tyrimams, kad išsiaiškintų, kas sukelia įvairias  ligas, tokias kaip Alsheimeris, ir kas nutinka nervinėms ląstelėms ištikus insultui. Mokiniai net apžiūrėjo ląsteles šviesiniu ir fluorescentiniu mikroskopais.

Pamokos pabaigoje  mokiniai apžiūrėjo hipoksinę kamerą. Joje esančioms ląstelėms sukuriama deguonies trūkumo terpė ir stebima, kas joms atsitinka. Būtent tokias sąlygas išgyvena mūsų smegenų ląstelės ištikus insultui. Taip mokslininkai gali surasti vaistus, kurie padėtų išgyventi smegenų ląstelėms pačiomis nepalankiausiomis sąlygomis.

O ar žinojote, kad užšaldžius ląsteles  minus 80 laipsnių Celcijaus, jos užmiega!  Ir galima ląsteles atgaivinti vėl sugrąžinus jas  į palankią aplinką. Štai jums ir nemirtingumo receptas!

­„Lankantis LSMU man patiko žiūrėti pro šviesinį ir spektrinį mikroskopą ir stebėti ląsteles. Man labiausiai įsiminė žinia apie vandens prisotinimą ir tai, kad limonadas „Sprite“ yra panašaus rūgštingumo kaip ir mūsų skrandžio rūgštis. Įdomu buvo sužinoti apie mašiną, kuri naudoja centrifugos energiją viskam nusodinti, kad liktų skystis be jokių pašalinių dalelių. Dar man buvo įdomi mašina, kuri padaro hipoksinę erdvę ir toje erdvėje galima testuoti smegenų ląsteles. Sužinojau daug naujų dalykų, pamačiau,  ką galima nuveikti universitete, baigęs mokyklą visai norėčiau tokius dalykus studijuoti.“

Mindaugas, 5 e klasė

Tekstą parengė Virginija Kriaučiūnaitė

-->

Veiklų kalendorius

2024 m. balandžio mėn.
Pr A T K Pn Š S
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
2930  
Iki susitikimo su knygos paaugliams „Daugiau niekada“ autore, skirto mokinių tėvams liko:
dienos
0
-6
valandos
0
-4
minutės
-1
-3
sekundės
-5
-6

Idėjų bankas
Idėjų bankas
Rekomendacijos ir patarimai tėvams, kaip pasirūpinti vaikų saugumu
20 žingsnių vaikams ir paaugliams, kaip apsaugoti savo asmens duomenis internete